Dzisiaj chciałabym, Wam opowiedzieć o moim doświadczeniu z maturzystami oraz od czego zależał ich sukces na egzaminie z języka obcego.
1. Testy z poprzednich lat
Kluczem do sukcesu jest zrobienie jak największej ilości testów z lat poprzednich.
Musisz wiedzieć, że arkusze, które powinieneś koniecznie przerobić to te od roku 2015 włącznie. Testy z poprzednich lat również mogą się przydać i warto też je ćwiczyć, ale pamiętaj, że trochę się one różnią.
Absolutnym „must” każdego maturzysty powinny być testy z CKE.
Testy po roku 2015 znajdziesz tutaj.
Testy przed 2015 rokiem znajdziesz tutaj.
2. Praca własna w domu
Im więcej testów zrobisz, tym lepiej napiszesz. Wiem, że czasami jest ciężko przerobić wszystkie testy, które nauczyciel daje do zrobienia. Jednak z doświadczenia wiem, że najlepiej napisali moi uczniowie, którzy oddawali mi testy raz na tydzień lub dwa. Zawsze robiłam notatki na ile procent napisali. Dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu z mojej strony zawsze widziałam u nich postępy. Z wyliczonej przeze mnie średniej procentowej wszystkich zrobionych testów, uczeń właśnie na tyle mniej więcej pisał procent. Zazwyczaj o kilka procent wyżej. Kilka procent niżej zdarzało się, jak uczeń zgłaszał mi, że był za bardzo zestresowany na egzaminie.
3. Umiejętność robienia testów w określonym przez czasie.
Znajomość struktury testu to jedno, ale umiejętność zrobienie tych testów w odpowiednim czasie to drugie. Dlatego zawsze, jak będziesz robił testy z poprzednich lat, zapisuj dokładnie, ile czasu ci zajęło zrobienie danego testu, danej części. Dzięki temu będziesz wiedział, czy piszesz rozprawkę godzinę, czy tylko 30 minut oraz czy możesz pisać w brudnopisie (to nie jest oceniane), czy od razu na czysto.
4. Znajomość strategii rozwiązywania testów
Dobrze też znać strategie rozwiązywania różnych typów zadań z każdej części egzaminu, zarówno pisemnego jak i ustnego.
5. Kryteria oceniania
Bardzo ważne jest, by Twój nauczyciel dokładnie wytłumaczył Tobie kryteria oceniania wypowiedzi ustnej i pisemnej.
6. Uprawnienia egzaminatora maturalnego
Istotne jest również, by nauczyciel z języka obcego miał uprawnienia egzaminatora maturalnego. Nie mówię, że jest to konieczne, ale warto to wziąć pod uwagę. Oczywiście wtedy takie lekcje będą droższe, ale coś za coś. Z doświadczenia wiem, że nauczyciel z uprawnieniami zrobi to lepiej, ponieważ sam oceniał matury i wie więcej niż można wyczytać z informatora maturalnego.
7. Przerób wszystkie 15 kręgów tematycznych
Pamiętaj, by przećwiczyć wszystkie 15 kręgów tematycznych pojawiających się na maturze. Nawet jeśli w części pisemnej pojawia się to rzadziej, to w części ustnej w zestawach często pojawia się m.in. nauka i technika, ochrona środowiska, życie społeczne i polityczne, czyli to, co w repetytoriach maturalnych jest zazwyczaj w ostatnich rozdziałach.
8. Stres
Oczywiście umiejętność radzenia sobie ze stresem też ma wpływ na wynik.