Z własnego doświadczenia wiem, że nauka języka obcego dzięki serialom i filmom jest przyjemna i pożyteczna. Sama się tak uczyłam języka niemieckiego w starszych klasach podstawówki oraz w liceum, oglądając przede wszystkim mój ukochany wtedy kanał VOX i PRO7. Od czasów studiów, żyję bez telewizora, dlatego odkąd pojawił się Youtube, to tutaj spędzam dużą część czasu wolnego i oglądam to, co mnie interesuje. Poza tym nie ukrywam, że właśnie tutaj szukam materiałów dla swoich uczniów.
Wiem, że najlepszy do nauki języka jest Netflix. Ale nie każdy go ma, nie każdy ma tyle czasu, by oglądać telewizję. Poza tym, chciałabym pokazać alternatywę edukacyjną dla osób uczących się języka niemieckiego, tak aby od samego początku mogły one coś oglądać po niemiecku. W tytule każdego kanału umieściłam odnośniki do zwiastunów, a w opisie linki do odcinków oraz ćwiczeń interaktywnych.
Deutschlandlabor (A2)
Jest to kanał z 20 pięciominutowymi filmikami na poziomie A2, które mówią o życiu w Niemczech. Nina i David dyskutują m.in. o szkole, modzie, jedzeniu, urlopie, stereotypach. Wszystko znajdziesz na Youtube. Jeśli natomiast chcesz poćwiczyć rozumienie za słuchu, interaktywne ćwiczenia znajdziesz na stronie Deutsche Welle. Jak klikniesz w konkretny odcinek, to pod filmikiem pokażą się ćwiczenia. Tutaj przykład.
Nicos Weg (A1-B1)
Jest to mini serial dla uczących się języka niemieckiego. Opowiada on o Nico, Hiszpanie, który przyjeżdża do Niemiec w poszukiwaniu pewnej kobiety. Mężczyzna nie zna dobrze niemieckiego, ale już na samym początku spotka ludzi, którzy mu pomagają w obcym kraju.
Dlaczego Nicos Weg? Serial jest dla osób początkujących. Oglądałam go z młodzieżą w liceum, w grupach mniej zaawansowanych. Jeden odcinek jest bardzo krótki, trwa nawet niecałe 2 minuty. Wraz z kolejnymi sezonami, odcinki są dłuższe, a poziom wzrasta. Dodatkowo pod każdym odcinkiem dostępne są interaktywne ćwiczenia online, sprawdzane automatycznie, dlatego polecam Nicos Weg również samoukom. Tu znajduje się przykład ćwiczeń.
Jojo sucht Glück (B1-B2)
Jest to propozycja telenoweli do nauki niemieckiego. Opowiada ona o Brazylijce, która przyjechała do Niemiec studiować i odnaleźć mężczyznę, którego nigdy nie widziała, ponieważ poznała go przez Internet. Oczywiście taka tematyka bardziej zainteresowała żeńską część moich grup licealnych. Niemniej jednak polecam ten serial wszystkim ze względu na język potoczny, który jest tam wprowadzany, a którego nie znajdziecie w typowych podręcznikach. W przypadku tego serialu odcinek trwa około pięć minut. Tutaj znajdują się ćwiczenia online do rozumienia treści każdego odcinka.
Easy German (A1-C2)
O Easy Languages pisałam już kiedyś. Gdyby ktoś nie znał jeszcze tego kanału zapraszam do przeczytania mojego wpisu o języku autentycznym na ulicach miast całego świata. Dzisiaj skupiam się tylko na języku niemieckim, dlatego chciałabym przedstawić Wam ten kanał raz jeszcze, ale od innej strony, ponieważ odkryłam nowe rzeczy.
Cari i Janusz (tak, on jest Polakiem) od wielu lat przeprowadzają na ulicach różnych miast wywiady w języku niemieckim. Jeszcze rok temu potrzebowałam trochę czasu, by znaleźć coś interesującego dla moich uczniów na odpowiednim poziomie językowym. Dziś patrzę i widzę, że ich filmiki są już podzielone na konkretne poziomy.
Galileo (B2-C2)
Jest to program popularnonaukowy, który kojarzę z kanału telewizyjnego PRO 7, z czasów licealnych. Jak mi podpowiedział Internet, na jego podstawie powstał również jego polski odpowiednik w polskiej telewizji TV4. Oczywiście polecam Wam niemiecką wersję tego programu na Youtube, gdzie można znaleźć ciekawe materiały. Znajdziemy tam różne reportaże np. o jedzeniu, eksperymentach, najnowszych trendach itp. Filmiki z Galileo są już dłuższe, od 5 do 20 minut. Wydaje mi się, że bez względu na zainteresowania, starsza młodzież i każdy dorosły znajdzie coś dla siebie. Ten kanał polecam wszystkim moim uczniom, którzy są na poziomie minimum B2 i szukają ciekawego spędzenia czasu wolnego.
Wymienione kanały to oczywiście tylko część tego, co Wam polecam. Na początek, chciałam Wam pokazać, że bez względu na poziom zaawansowania każdy może znaleźć coś dla siebie.