Immersja językowa

Do dzisiejszego wpisu zainspirowali mnie vlogerzy, angielscy native speakerzy, którzy dają rady, jak uczyć się języka obcego. Jeśli znasz język angielski koniecznie obejrzyj ten filmik.

Słuchając ich porad uświadomiłam sobie, że podobnie od lat tłumaczę uczniom, co mają robić, by poznać lepiej język obcy.

Co to jest immersja językowa?

Immersja językowa pochodzi od angielskiego słowa immerse, czyli zanurzyć się w danym języku.

Zanurzyć, czyli otoczyć się językiem obcym na co dzień. Kiedyś, kiedy internet nie był tak dostępny jak dziś, można było ewentualnie oglądać telewizję, czytać obcojęzyczne gazety albo kupić sobie obcojęzyczną książkę. Oczywiście trzeba było najpierw osiągnąć pewien poziom, by sięgnąć do obcojęzycznych materiałów. Dzisiaj dzięki internetowi wszystko wydaje się prostsze. Nawet jeśli ktoś nie może wyjechać za granicę, może zanurzyć się w języku obcym. Ale jak to osiągnąć?

Dwie główne zasady

1. Czytaj, słuchaj, pisz to, co cię interesuje, co jest związane z Twoim życiem i hobby. Spersonalizowane uczenie się jest najefektywniejsze.

2. Ucz się mniej a częściej. Poświęć nauce języka obcego codziennie po 10-15 minut a nie raz czy dwa 2 godziny.

Jak wdrożyć w życie immersję językową?

Oto kilka moich porad, zebranych dzięki mojemu doświadczeniu oraz używaniu na co dzień nowych technologii.

1. Oglądaj filmy, seriale (np. na Netflixie), kanały na youtube w danym języku obcym.

2. Zmień w komórce, na facebooku ustawienia języka i zamień polski na interesujący cię język obcy.

3. Słuchaj ulubionych piosenek w danym języku obcym. Dokładnie przeanalizuj i wytłumacz słowa, które się tam pojawiają. Uzupełniaj luki w tekście. Zajrzyj na lyricstraining.com. Więcej na ten temat w moim wpisie tutaj. Jeśli lubisz znajdź karaoke do ulubionej piosenki. A gdybyś tak spróbował przetłumaczyć jedną piosenkę na tydzień. Tutaj pomoże Ci tekstowo.pl . Zapisz nowe słówka (najlepiej w Quizlecie) i śpiewaj.

4. Zastanów się, co robisz w czasie wolnym. Może czytasz w internecie wiadomości, słuchasz vlogów na youtube, może czytasz blogi, słuchasz radia przez Internet? Zrób to samo w języku obcym.

5. Lubisz pisać? Może piszesz pamiętnik? A gdyby tak raz w tygodniu opisać w języku obcym co ciekawego zdarzyło się w twoim życiu? Poszukaj słówek, które będą opisywać Twoje uczucia, przeżycia. Im bardziej język będzie spersonalizowany, tym więcej zapamiętasz.

6. Jeśli używasz social media, zapisz się do grup dyskusyjnych w języku obcym. Najpierw będziesz czytać, a z czasem będziesz umiał coś napisać.

7. Lubisz słuchać radia? Czas najwyższy poszukać ciekawego radia w języku obcym. Polecam też podcasty i filmiki na youtubie na interesujące Cię tematy.

8. Ćwicz wymowę danego języka obcego powtarzając native speakera, który mówi o rzeczach, które Cię interesują.

9. Jeśli poznajesz nowe słówka i gramatykę, układaj zdania z trudnymi wyrazami i strukturami, które dotyczą Twojego życia, twojego otoczenia, Twoich doświadczeń, opisują Twój świat.

10. Jeśli jesteś początkujący i uczysz się słówek, naklejaj na różne przedmioty w domu karteczki z ich nazwami w języku obcym.

11. Nawet jeśli tego nie lubisz zacznij się nagrywać na swojej komórce lub na vocaroo.com. Odsłuchując swojej wypowiedzi, będziesz w stanie znaleźć swoje błędy. Wierz mi, ćwiczenie czyni mistrza. Ja na studiach w taki sposób przygotowywałam się do egzaminów ustnych z języka praktycznego niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego. Z tym wyjątkiem, że musiałam sobie zakupić wtedy dyktafon.

12. Jeśli lubisz czytać, kup sobie książkę w języku obcym. Istnieje wiele wydawnictw, które na marginesie tłumaczą słówka z powieści.

13. Zainstaluj sobie na komórce duolingo oraz Quizlet, aplikacje, które pomogą ci w miły sposób spędzić czas w komunikacji miejskiej, lub z zaciszu domu. Wszędzie tam, gdzie nie musisz brać książek, by się uczyć języka obcego.

Wybierz kilka pomysłów, wypróbuj je a zobaczysz, że nauka będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim skuteczna.