Co oglądać po niemiecku?

Co oglądać po niemiecku?

Z własnego doświadczenia wiem, że nauka języka obcego dzięki serialom i filmom jest przyjemna i pożyteczna. Sama się tak uczyłam języka niemieckiego w starszych klasach podstawówki oraz w liceum, oglądając przede wszystkim mój ukochany wtedy kanał VOX i PRO7. Od czasów studiów, żyję bez telewizora, dlatego odkąd pojawił się Youtube, to tutaj spędzam dużą część czasu wolnego i oglądam to, co mnie interesuje. Poza tym nie ukrywam, że właśnie tutaj p wyszukuję materiałów dla swoich uczniów.

Wiem, że najlepszy do nauki języka jest Netflix. Ale nie każdy go ma, nie każdy ma tyle czasu, by oglądać telewizję. Poza tym, chciałabym pokazać alternatywę edukacyjną dla osób uczących się języka niemieckiego, tak aby od samego początku mogły coś oglądać po niemiecku.

Deutschlandlabor (A2)

Jest to seria 20 pięciominutowych filmików na poziomie A2, które mówią o życiu w Niemczech. Nina i David dyskutują m.in. o szkole, modzie, jedzeniu, urlopie, stereotypach. Wszystkie odcinki znajdziesz na Youtube. Jeśli natomiast chcesz poćwiczyć rozumienie za słuchu, interaktywne ćwiczenia znajdziesz na stronie Deutsche Welle. Jak klikniesz w konkretny odcinek to pod filmikiem pokażą się ćwiczenia. Tutaj przykład

Nico’s Weg (A1-B1)

Jest to serial dla uczących się języka niemieckiego. Opowiada on o Nico, Hiszpanie, który przyjeżdża do Niemiec w poszukiwaniu pewnej kobiety. Mężczyzna nie zna dobrze niemieckiego, ale już na samym początku spotka ludzi, którzy mu pomagają w obcym kraju. Zobacz czy Cię zaciekawi. Dlaczego Nico’s Weg? Serial jest dla osób początkujących. Oglądałam go z młodzieżą w liceum, w grupach mniej zaawansowanych. Jeden odcinek jest bardzo krótki, trwa nawet niecałe 2 minuty. Wraz z kolejnymi sezonami, odcinki są dłuższe, a poziom wzrasta. Dodatkowo, pod każdym odcinkiem na Youtube, dostępne są interaktywne ćwiczenia online. Są one sprawdzana automatycznie, dlatego polecam Nico’s Weg również samoukom. Tu znajduje się przykład.

Jojo sucht Glück (B1-B2)

Jest to propozycja serialu do nauki niemieckiego. Opowiada on o Brazylijce, która przyjechała do Niemiec studiować i odnaleźć mężczyznę, którego nigdy nie widziała, ponieważ poznała go przez Internet. Oczywiście taka tematyka bardziej zainteresowała żeńską część moich grup licealnych. Niemniej jednak polecam ten serial wszystkim ze względu na język potoczny, który jest tam wprowadzany, a którego nie znajdziecie w typowych podręcznikach. W przypadku tego serialu odcinek trwa około pięć minut. Tutaj również znajdują się gotowe ćwiczenia online do rozumienia treści każdego odcinka.

Easy German (A1-C2)

O Easy Languages pisałam już kiedyś. Gdyby ktoś nie znał jeszcze tego kanału zapraszam do przeczytania mojego wpisu o języku autentycznym na ulicach miast całego świata. Dzisiaj skupiam się tylko na języku niemieckim, dlatego chciałabym przedstawić Wam ten kanał raz jeszcze, ale od innej strony, ponieważ odkryłam nowe rzeczy. Cari i Janusz (tak, on jest Polakiem) od wielu lat przeprowadzają na ulicach różnych miast wywiady w języku niemieckim. Jeszcze rok temu potrzebowałam trochę czasu, by znaleźć coś interesującego dla moich uczniów na odpowiednim poziomie językowym. Dziś patrzę i widzę, że ich filmiki są już podzielone na konkretne poziomy.

Galileo (B2-C2)

Jest to program popularnonaukowy, który kojarzę z kanału telewizyjnego PRO 7, z czasów licealnych. Jak mi podpowiedział Internet, na jego podstawie powstał również jego polski odpowiednik w polskiej telewizji TV4. Ale skoro od czasów studiów żyję bez telewizora, to czerpię ile się da z Youtuba. Również tam można znaleźć ciekawe materiały popularnonaukowe. Znajdziemy tam różne reportaże np. o jedzeniu, eksperymentach, najnowszych trendach. Reportaże są już dłuższe, od 5 do 20 minut. Wydaje mi się, że bez względu na zainteresowania, starsza młodzież i każdy dorosły znajdzie coś dla siebie. Ten kanał polecam wszystkim moim uczniom, którzy są na poziomie minimum B2 i szukają ciekawego spędzenia czasu wolnego.

Jest to oczywiście niewielka część interesujących materiałów do oglądania krótkich video na każdym poziomie. Mam nadzieję, że bez względu na to, ile już umiesz z niemieckiego, znajdziesz coś dla siebie.