Co zrobić, by nie bać się pisania na maturze rozszerzonej?
18 marca 2021
|Przez Ania Podemska
Co zrobić, by nie bać się pisania na maturze rozszerzonej?
- Bardzo ważna jest umiejętność analizowania tematu, formułowania tezy, wstępu, rozwinięcia, zakończenia. Zwróćcie uwagę, że w każdym temacie są dwa elementy, dwa aspekty, często oznaczone jako kropki, które należy rozwinąć.
- Za co są punkty wypracowaniu? Szczegółowe informacje znajdziecie w informatorze maturalnym na str. 22-25. Natomiast na moim masterclassie, który odbędzie się w formie spotkania na żywo i będzie dostępny potem nagrany, omówię szczegółowo wszystkie te wytyczne, interpretując wszystkie problematyczne kwestie. Dlatego warto być na żywo, by zadać pytanie. Premiera odbędzie się już pod koniec marca. By niczego nie ominąć i dostać zniżkę na to wydarzenie, jeszcze przed premierą, zachęcam do zapisania się na maturalny newsletter.
- Zbierzcie wyrażenia, łączniki, którymi należy rozpocząć każdy paragraf. Zbiór najlepszych wyrażeń znalazłam w repetytorium rozszerzonym Pearsona. Jeśli chcesz zobaczyć szczegóły, zajrzyj na wyróżnione story maturalne na moim IG. Nie uczcie się wszystkich, tylko do każdej formy wypowiedzi maksymalnie 10. Postarajcie się wybrać takie, które będą łatwe do nauczenia, ale też niestandardowe.
- Napiszcie przynamniej po jednym wypracowaniu z każdej formy pisemnej: rozprawka za i przeciw; rozprawka opiniująca, list, artykuł. Nie mówicie, że zawsze jest rozprawka i to z pewnością będzie pisać. Może się okazać, że list lub artykuł będzie miał temat, do którego łatwiej Wam będzie zebrać słownictwo. Najlepiej, by przynajmniej te 4 wypracowania były sprawdzone przez egzaminatora maturalnego, byś miał/a informację zwrotną, co można poprawić.
- Najpierw skup się na zapoznaniu się z formami wypowiedzi, dopiero potem przystąp do pisania wypracowań w poprzednich lat. Jeśli nie masz większych problemów wystarczy, że oprócz tych 4 wypracowań z każdej formy napiszesz w drugim semestrze co 2 tygodnie jeden temat z ubiegłych lat. Jeśli chcesz poćwiczyć więcej możesz skorzystać też z arkuszy z innych języków w poprzednich lat, ponieważ polecenie jest w języku polskim. Znajdziesz je na stronie CKE
- Licz czas. To ważne by liczyć czas podczas ćwiczenia pisania. Wtedy będziesz wiedział/a czy możesz pisać w brudnopisie czy nie. Osobiście nie polecam pisania w brudnopisie, bo nie zawsze się zdąży to przepisać. Wszystkim swoim uczniom to odradzam. Jeśli jednak się zdecydujesz, w ostateczności, można przekreślić słowo brudnopis i napisać czystopis i wtedy egzaminator to przeczyta.
- Pamiętajcie o limicie słów 200-250 słów +/- 10%, czyli 180-275 słów. Można wydrukować sobie kartkę z przykładowego arkusza CKE i zobaczyć ile Wam mniej więcej zajmuje, czy to jest 1,5 strony, czy dwie. Wtedy na egzaminie nie koncentrujecie się na ilości słów, ale na treści, bo wiecie wizualnie, w który momencie osiągniecie ok. 200słów. Zasady tej nauczyłam się na studiach, gdzie zaoszczędziłam czas na liczeniu słów.
- Zostawcie czas na koniec na przeczytanie tego, co napisaliście.
- Aby to było efektywne, musicie być świadomi swoich błędów. Dlatego z każdego wypracowania sprawdzonego przez nauczyciela wypisujcie w jednym miejscu w zeszycie błąd i typ błędów, np. szyk po weil, dass; rodzajniki. Przy systematycznych notatkach będziecie wiedzieli, co sprawia Wam problem i pod tym kątem będziecie sprawdzać napisane na egzaminie wypracowanie. Dlatego wracajcie często do tych notatek.
- Używajcie struktur, które znacie, nie róbcie kalek językowych. Lepiej dostać tyć mniej za zakres środków językowych i poprawność, niż tracić jeszcze dodatkowo punkty w logice i spójności. Obniżone punkty właśnie w tego wynikają.
Zapis tego wpisu zrobiłam w formie live na FB oraz IG jako #maturazlanglabs odc. 2 Jak nie bać się pisania na maturze rozszerzonej.